Skaidulos - ne tik virškinimui, bet ir smegenų sveikatai


Kadaise apie skaidulas įsivaizdavau labai paviršutiniškai, kad jos yra kažkas panašaus į kviečių, rugių ar avižų sėlenėles, kurias galima nusipirkti atskirai, jei turi problemų su tuštinimusi. Arba, jei nori lieknėti, reikia valgyti skaidulas, nes jos užims vietą skrandyje, nejausi alkio ir taip lieknėsi. O jei šių problemų, vadinasi tau nereikia ir skaidulų. Ypač, jei mityba dominuoja augalinė.


Taip maniau tol, kol į rankas pateko David Perlmutter, Kristin Loberg knyga "Smegenų gyvybingumo paslaptis: visa tiesa apie mikroorganizmų reikšmę mūsų savijautai ir šviesiam protui". Knygoje, remdamasis naujausiais mokslo tyrimais, autorius atskleidžia, kaip stipriai smegenų veikla susijusi su mikrobiomo sveikata, kaip mikrobiomas įtakoja tokias ligas kaip depresija, demencija, Alzhaimeris, Parkinsonas, autizmas, aktyvumo ir dėmesio sutrikimas... Taip ir užsikabinau ant šitos temos, ėmiau skaityti vieną knygą po kitos ir stebėtis, kiek daug gyvybiškai svarbių procesų veikia kūne gyvenančios bakterijos.


Po tos knygos, perskaičiau dar 3 to paties autoriaus knygas ir dar bent kelias kitų autorių knygas apie neįtikėtiną žmogaus gerųjų bakterijų svarbą. Ir vis tiek nesuvedžiau, kuo skaidulos mityboje yra susijusios su mikrobiomo sveikata. Vis tiek maniau, kad jos reikalingos tik virškinimui ir tuštinimuisi.


O tada, vienoje Zinzino konferencijoje, išgirdau gyd. Astos Keturkienės paskaitą apie tai, kaip, net ir gerosios bakterijos, negaudamos maisto, t.y., prebiotinių skaidulų, ima graužti žarnyno gleivinę, su visomis to pasekmėmis. 

Asta sakė maždaug taip:


- Žarnyno sienelės yra vienos ląstelės storio. Va tas vienos ląstelės storio barjeras ir skiria šimtus trilijonų bakterijų vienoje pusėje nuo visiškai sterilios aplinkos kitoje pusėje.

Kai bakterijos alkanos, negaudamos pakankamo skaidulų kiekio, jos iš bado ima graužti gleivinę, saugančią vienos ląstelės storio barjerą. Kai gleivinė alkanų bakterijų sugraužiama, niekas nebesaugo vienos ląstelės storio sieną, tada tik laiko klausimas, kada trilijardai bakterijų ima lietis į sterilią aplinką...


Dabar ir pačiai keista pripažinti, tačiau po Astos žodžių galutinai suvokiau, jog turiu rūpintis ne tik ką pati valgau, bet ir ar mano gerosios bakterijos sočios!

O gerosios bakterijos valgo ne bet ką, joms reikalingos prebiotinės skaidulos.

Apie prebiotinių skaidulų svarbą pamenu iš labai įspūdingos mokslų daktaras Paul Clayton paskaitos, kurioje jis kalbėjo, jog Meso Amerikos laikais, žmonės kasdien suvalgydavo 135 g vien prebiotinių skaidulų, vadinasi bendras skaidulų kiekis buvo dar didesnis. Palyginimui, 19 a. Anglijoje buvo suvartojama jau 20- 40 g prebiotinių skaidulų, o 21 amžiuje beliko 3,5 gramai prebiotinių skaidulų kasdienėje mityboje.


Daktaras P. Clayton savo paskaitoje pateikė šiurpoką statistiką, jog dėl nepakankamo skaidulų maiste kiekio padidėja:

30 proc. ankstyvos mirties tikimybė,

25 proc. žarnyno vėžio tikimybė,

20 proc. krūties vėžio tikimybė,

25 proc. infarkto tikimybė,

25 proc. insulto tikimybė,

25 proc. demencijos tikimybė.


Dėl nykstančių, badaujančių gerųjų bakterijų, su mažiumi 28 proc. greičiau mažėja kognityviniai gebėjimai ir netgi 20 proc. sparčiau mažėja smegenų tūris.


Su kiekviena karta, valgančia vis labiau perdirbtą, be skaidulų maistą, vis labiau krenta bendras žmonių IQ lygis, o susirgimų demencija ir kitomis neurodegeneratyvinėmis ligomis skaičius 2050 metais prognozuojamas dvigubai didesnis, nei 2021 metais, kai tūkstančiu gyventojų tekdavo 18-23 sergantys. 


Ir dar, į tą pačią temą, vakar klausiau Q/A su prof. Arvydu Ambrozaičiu. Jis sakė, kad netgi idealiai maitinantis, vis tiek per dieną maksimaliai galime surinkti tik 10-12 g prebiotinių skaidulų, kai jų, tuo tarpu, reikia 30-40 g. Skaidulos - maistas ne mums, o gerosioms bakterijoms! O šios, savu ruožtu, užtikrina ir fizinę, ir psichinę sveikatą.

Šios, labai rimtos problemos sprendimui, mokslų daktaras Paul Claiton ir sukūrė ZinoBiotic. Pats apie produktą sako taip:

- Šiame gyvenime mano didžiausi pasiekimai yra penki: keturi vaikai ir ZinoBiotic.


ZinoBiotic yra unikalus prebiotinių skaidulų ir atsparaus krakmolo produktas, kurio poveikis genialiai sukonstruotas, nes į sudėtį įeina 7 rūšių prebiotikai, skirti pamaitinti bakterijas, gyvenančias visuose 4 storosios žarnos segmentuose!


Pradėti, žinoma, reiktų nuo 1 samtelio per dieną, vėliau, palengva didinant iki 4 samtelių - dviejų ryte, dviejų per pietus.